Skip to main content

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşan bulut teknolojileriyle birlikte artık tüm ihtiyacınız olan altyapı hizmetlerini tek noktadan alıp ana işinize odaklanabileceksiniz.

Gelişen teknolojilerle birlikte IaaS, SaaS, PaaS derken Gaming as a Service-GaaS yani hizmet olarak oyun başlığını konuşmaya başladık. Aslında tüm işletme ve bireylerin çeşitli hizmetlere kolay erişimini anlamak için bu kavramların varlığını bilmek bile yeterli. Oyun konusunu bir kenara bırakırsak kurumsal hayatımızda bulutun ve buna bağlı olarak dijital dönüşümün ne denli olduğunu Covid-19 pandemisi döneminde deneyimleyerek görmüş olduk.

Son iki yılda yaşanan hızlı dönüşümü pandemiye bağlamak ne kadar doğru bilinmez ama pandemi olmasaydı da bu dönüşüm belki gecikmeli olacaktı ama yine de olacaktı. Kısaca buu sektörde faaliyet gösteren profesyonellerin yıllardır üzerine vurgu yaptığı gibi internet ve dijital teknolojiler iş dünyasının olmazsa olmazları haline gelmiş durumda. Bulut Broker da burada devreye girerek hayat geçirdiği DBA Kokpit ve IoT Kokpit adlı ürünleriyle işletmelerin ana işlerine odaklanarak zaman ve maliyet avantajına sahip olmalarını sağlıyor.

2021’de Hizmet Olarak Platform (PaaS) yaklaşık yüzde 30 büyüyecek

Gartner(*), PaaS’ın 2021 yılında yüzden 30 oranında büyüme göstereceğini tahmin ediyor. Tahminler, PaaS gibi uygulama altyapısına yapılan harcamaların 2021’de dörtte bir oranında artacağını gösteriyor. 2021’de 117 milyar dolarlık büyüme ile birinci sırayı ise SaaS alacak. Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) 65 milyar dolar ile ikinci sırada yer alacak. Üçüncü sıra, 55 milyar dolarlık tüketici harcamasıyla Hizmet Olarak Platform (PaaS) tarafından işgal edilecek.

DBA Kokpit ile tek platformda veri tabanı yönetimi

Veri Tabanı Yönetim Platformu olan DBA Kokpit, tüm veri tabanlarını tek platformda optimize etmeye olana sağlıyor. Ayrıca MS SQL gibi teknolojilerden açık kaynak kodlu veri tabanlarına (Postre SQL, MySQL, vb.) geçişi sağlayan araçlar sunar ve farklı bulut ortamları arasında veri tabanlarını otomatik olarak taşınmasını sağlıyor.

Şirketlerin iş hedeflerine ulaşmasına, BT ekiplerinin yükleri hafifleterek zaman kazanmasını sağlayan bu uygulamayı kullanan işletmelerin yüzde 97’si DBA Kokpit’i çevresine de önerirken 350’nin üzerindeki DBA Kokpit kullanıcısı da kaynak ihtiyaçlarının optimizasyonu ile düşen maliyetlerin yanında karbon salınımını da azaltıyor.

DBA Kokpit ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

IoT Kokpit: Farklı cihazlar tek platform

IoT Kokpit, gün geçtikçe akıllanan evler, şehirler ve tesisler için özel bir çözüm. İnternete bağlı tüm marka ve modeldeki uç cihazların verilerini bulundukları ortamlardan kesintisiz ve güvenli şekilde çevrelerindeki ara katmanları kullanarak ya da ya da doğrudan interneti kullanarak merkezi platforma aktarımını sağlayan IoT Kokpit, yüzün üzerinde uç cihazın bir platform üzerinde uyumlu olarak çalışabilmesini sağlıyor.

Toplamda 350’nin üzerinde Bulut Broker müşterisi IoT Kokpit hizmetlerini kullanırken bu müşterilerin tamamı Bulut Broker’ı bir yol arkadaşı olarak gördüklerini ifade ediyor.

IoT Kokpit ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

(*) Gartner 2021 Bulut Ön Görüleri